• O - równoważnia
Konstrukcja kładki z drewna, nawierzchnia szorstka (niedopuszczalna jest konstrukcja ażurowa).
Wymiary kładki: długość 4m, szerokość 1m, grubość zapewniająca sztywność na całej długości min. 5cm. Średnica belki, na której oparta jest równoważnia min. 25 – 30cm, długość min. 1m.

  • D - zeskok z progu
Próg naturalny lub sztuczny. Krawędź wzmocniona poziomą belką lub deską na całej szerokości w taki sposób, aby zachowała swój kształt i położenie przez czas przejazdu wszystkich zawodników. Ściana pionowa progu zabezpieczona przed uszkodzeniami kopytami i przed osypywaniem się. Podłoże pozbawione ostrych kamieni, gałęzi i wystających korzeni. Nie powinno być nadmiernie błotniste. Dopuszczalne jest wykonanie przeszkody w formie zagłębienia w terenie. W tym przypadku wyjazd z zagłębienia nie powinien mieć spadku większego niż 20 stopni.
Wymiary: wysokość progu 0,5m, szerokość min. 1,5m, długość min. 2m.
  • O - stromy wyjazd
Stok naturalny lub sztuczny, o podłożu pozbawionym ostrych kamieni i innych przedmiotów. Podłoże nie powinno być nadmiernie sypkie lub błotniste.
Wymiary: długość mierzona po stoku 4-12m (w terenie naturalnym może być dłuższa), nachylenie 30-45 stopni, szerokość trasy min. 1,5-2m.
  • wiatrołom
Rozrzucone na powierzchni nieregularnie belki lub kłody. Powierzchnia elementów pozbawiona ostrych krawędzi lub wystających sęków i gałęzi.
Wymiary: długość przeszkody 4m., szerokość 2m.
  • O - niskie przejazdy
Trzy bramki stabilnie umocowane w podłożu z poziomo umieszczonymi poprzeczkami. Pionowe elementy mają być wykonane ze słupków drewnianych Możliwe jest wykorzystanie drzew lub krzewów. Poziome poprzeczki najlepiej drewniane lub plastikowe o średnicy zapewniającej sztywność na całej długości, umocowane na pionowych elementach w taki sposób, aby potrącenie ich powodowało spadanie ze słupków. Bramki powinny być usytuowane tak, aby przejazd odbywał się po linii prostej.
Wymiary: wysokość zawieszenia poprzeczek od podłoża 1,8m, szerokość między słupkami 1,5m, odległości między bramkami 1,0-1,2m
  • Obramka z zamknięciem (należy otworzyć, przejechać i zamknąć za sobą bramkę)
Bramka drewniana lub metalowa jednoskrzydłowa na słupach umocowanych stabilnie w podłożu. Zamykana na zapadkę lub sztywną obejmę umocowaną w pobliżu górnej krawędzi bramki. Otwierana w kierunku wjazdu.
Wymiary bramki: wysokość 1,2m, szerokość 1,0-1,2m. Szerokość całej konstrukcji 2-3m.
  • O - skok przez stacjonatę
Wymiary: wysokość 0,5m, szerokość 3-4m.
  • D wąska droga na wprost
Dwie równoległe linie utworzone przez umocowane na odpowiedniej wysokości od podłoża drągi, belki. Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie.
Wymiary: szerokość od wewnętrznej strony 35cm, długość przeszkody 5m. Wysokość elementów przeszkody od podłoża 15 – 20cm.
  • O - stromy zjazd
Stok naturalny lub sztuczny, o podłożu pozbawionym ostrych kamieni i innych przedmiotów. Podłoże nie powinno być nadmiernie sypkie lub błotniste.
Wymiary: długość mierzona po stoku 4-12m (w terenie naturalnym może być dłuższa) nachylenie 30-45 stopni, szerokość trasy min. 1,5-2m.
  • O - kładka nad rowem suchym lub z wodą
Konstrukcja kładki z drewna, nawierzchnia szorstka (niedopuszczalna jest konstrukcja ażurowa). Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie. Max. ugięcie pod ciężarem konia z jeźdźcem nie większe niż 5cm.
Wymiary kładki: długość 3-4m, szerokość 0,8m, grubość zapewniająca sztywność na całej długości min. 5cm. Wysokość od dna podłoża do kładki 0,8m. Szerokość rowu (tam gdzie oparta jest kładka) 2-3m, długość rowu min. 3m. Na terenie pod i obok kładki nie mogą leżeć żadne ostre przedmioty, kamienie, belki, gałęzie itp.
  • O - przejazd przez wodę - bród
Naturalny lub sztuczny zbiornik wodny, potok lub fragment rzeki. Dno nie może być bagniste, na dnie nie mogą leżeć kamienie lub gałęzie i korzenie powodujące zakleszczenie się kopyt. Przy wodach płynących nurt wody nie może być zbyt szybki. Trasa przejazdu w wodzie dokładnie zaznaczona dodatkowymi tyczkami. Brzegi przeszkody nie mogą mieć nachylenia większego niż 45 stopni. Co najmniej jeden dłuższy brzeg powinien być płaski na szerokości co najmniej 1m.
Wymiar: szerokość min.1m, długość ok.5m, głębokość 0,2 – 0,8m.
  • D - wąska droga po łuku w prawo lub w lewo
Dwie równoległe linie wygięte w lekki łuk utworzone przez umocowane na odpowiedniej wysokości od podłoża drągi, belki. Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie.
Wymiary: szerokość od wewnętrznej strony 40cm, długość przeszkody 4m, łuk o promieniu 5m. Wysokość elementów przeszkody od podłoża 15–20cm.
  • Olabirynt
Dwie równoległe linie utworzone przez umocowane na odpowiedniej wysokości od podłoża drągi, belki ułożone w zygzak, dający możliwość swobodnego wykręcenia się konia. Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie.
Wymiary: szerokość od wewnętrznej strony labiryntu 0,6m, łączna długość przeszkody 10m. Wysokość elementów przeszkody od podłoża 15 – 20cm.

  • O - kładka na podwyższeniu
Konstrukcja kładki z drewna, nawierzchnia szorstka (niedopuszczalna jest konstrukcja ażurowa). Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie. Podparta w 3-4 punktach o podłoże.
Wymiary kładki: długość 4m, szerokość 0.7m, grubość zapewniająca sztywność na całej długości min.5cm. Wysokość kładki od podłoża 30cm.
  • D wąska droga na wprost
Dwie równoległe linie utworzone przez umocowane na odpowiedniej wysokości od podłoża drągi, belki. Konstrukcja całości powinna być sztywna w każdej płaszczyźnie i umocowana do podłoża w sposób uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie.
Wymiary: szerokość od wewnętrznej strony 35cm, długość przeszkody 5m. Wysokość elementów przeszkody od podłoża 15 – 20cm.
  • D – bramka z firankami
Bramka stabilnie umocowana w podłożu. Elementy mogą być wykonane ze słupków drewnianych lub rur metalowych. Pozioma poprzeczka, na której równomiernie rozmieszczone są fruwające wstążki powinna mieć średnicę zapewniającą sztywność na całej długości.
Wymiary: wysokość poprzeczki od podłoża 2m, szerokość między słupkami 1,5m, długość wstążek 1m.
  • D – skok posłuszeństwa
Dwa pnie, kłody lub kostki słomy ułożone w stosunku do siebie pod kątem120 stopni. Powierzchnia pni lub kłód pozbawiona ostrych krawędzi lub wystających sęków i gałęzi.
Wymiary: wysokość przeszkody 30-40cm, szerokość między końcami rozwartymi 1,2m. Średnica pnia lub grubość kostki 40cm. Długość pnia, kłody lub kostki 0,6m.

Copyright © OZHK-Katowice 2005